• POZOR!

    Blíží se konec sezóny 2018 – otevřeno už jen do 4. prosince (Bye bye party)!

Historie

Historie vrhání seker

#AxeThrowing

Vrh sekerou je způsob využití zbraně – sekery – který začal být používán středověkými vojáky, ojediněle rytíři.

historická ilustrace

Nejprofláknutější sekerou používanou k tomuto specifickému boji je asi franciska, která – jak jméno již naznačuje – byla oblíbená u Francských vojsk, obzvlášť v období 500 – 750 po Kr. Ale získala si svou oblibu i třeba u Germánů (Anglosasové), tak jak možná znáte ze seriálu Vikingové.

C
Chcete si to taky zkusit?

Takticky se používala v prvních liniích: napřed v boji na dálku, kdy při rozběhu na nepřítele ji pěšec vrhl ze vzdálenosti 10-15 metrů a následně do blížícího střetu s nepřítelem tasil meč. Sekera měla za úkol rozbít nepříteli štít nebo aspoň způsobit pěkná zranění. Pak pěšci zbývalo už jen doběhnout a mečem dokonat své dílo. Nepřítel bez štítu je jako nahý.

Vrhacích seker byla a je celá řada. Liší se tvarem, váhou, opracováním, délkou topůrka a tak dále.

tomahawk

V moderní době se upustilo od krveprolévání a z vrhání seker se stal regulární sport. Hráč má za úkol se trefit vrženou sekerou co nejblíž středu terče (bulls-eye). Tato disciplína je k vidění na soutěžích hasičů, kovbojů a dřevorubců.

 

Největší komunity jsou v Kanadě, USA a v Oceánii. Nejnámější ligy jsou WATL, NATF a BATL.
Komunity jsou po celém světě. Pro nás nejbližší je asi Axe Nation v Krakowě, která spadá do Kanadské ligy. Další místo, kde je tento sport oblíbený je samozřejmě Británie a Irsko, kde se běžně pořádají turnaje a festivaly.

Pravidla jsou sice různá, ale často mají stejný základ – z daného počtu vrhů získat co nejvíce bodů (např. z pěti vrhů je maximální počet 25 bodů). Hráč při vrhu nesmí překročit lajnu jinak získává automaticky 0 bodů, avšak může udělat třeba jeden velký krok dozadu.

A pak jsme tu my!

Jak již bylo řečeno, největší komunity jsou v Kanadě, USA a v Anglii, ale v Evropě nic moc a v Česku už vůbec nic.

A proto se axpert Efraim rozhodl tuto situaci změnit! Začínáme v jeho rodné Olomouci. Podle poptávky a ročním úspěchu bychom expandovat do metropole a do dalších tuzemských měst, ale to teď je ještě ve hvězdách. Ale určitě se těšíme na turnaje např. Olomouc : Praha! ;)

(Jsem špatný příklad: tesařskou sekyrou širočina se nevrhá!)

Ale toto všechno záleží jen na vás. Je to něco nového v republice a Slované jsou svým způsobem konzervy. Ale kdo se bojí, nesmí do lesa!

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Komentáře jsou uzavřeny.